Kongres Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie nad Odrą (28-31 lipca 2012)

W dniach od 28 lipca do 31 odbył się Kongres Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie nad Odrą. Zachęcamy do zapoznania się z depeszą prasową kongresu.

 

Sobota, 28 lipca – I dzień kongresu
W Kostrzynie nad Odrą, w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, już od trzech dni trwa pierwszy Kongres Nowej Ewangelizacji. Jest to pierwszy kongres ogólnopolski poświęcony zagadnieniom nowej ewangelizacji. Bierze w nim udział ok 1300 osób z 350 ruchów, wspólnot, formacji, itp. Obecnych jest aż 12 biskupów. Celem kongresu jest uczenie się ciekawych metod ewangelizacji, praktykowanie ich na przystanku Woodstock i kontynuowanie takiej ewangelizacji u siebie, po powrocie do domu. Rozpoczęcia Kongresu w sobotę – 28 lipca, dokonał inicjator Przystanku Jezus – ks. Artur Godnarski. Tuż po zawiązaniu wspólnoty i przywitaniu gości, rozpoczął się koncert zespołu New Life‘M wraz z zespołem ICON Orkiestra, a następnie modlitwa uwielbienia. Także w pierwszym dniu uczestnicy kongresu wzięli udział w konferencji rekolekcyjnej o. Antonello i o. Enrique z Brazylii Około 22.00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem abpa Rino Fisichelli z Watykanu, który odpowiedzialny jest za krzewienie nowej ewangelizacji w Kościele na świecie. Hierarcha wygłosił również homilię. Msza św. Zakończyła pierwszy dzień kongresu.


Niedziela, 29 lipca – II dzień kongresu
Drugi dzień kongresu rozpoczął się Jutrznią i konferencją ojców Antonello i Enrique. Następnie w Centrum Medialnym odbyła się konferencja prasowa z udziałem abpa Rino Fisichelli oraz biskupów: Edwarda Dajczaka, Grzegorza Rysia oraz Wojciecha Polaka. W sesji przedpołudniowej uczestnicy kongresu mieli możliwość wysłuchać konferencji nt. „Czym jest nowa ewangelizacja i co oznacza dla Kościoła”- którą wygłosił arcybiskup z Watykanu. W niedzielnym programie kongresu była także debata plenarna, w której udział wzięli bp Grzegorz Ryś, Andrzej Sionek oraz wyemitowana została wypowiedź prof. Jana Grosfelda. O 12.30 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Grzegorz Ryś. Po Mszy św. odbyła się druga debata plenarna, w której głos zabrali najpierw socjologowie – ks. prof. Witold Zdanowicz, dr Tomasz Żukowski i prof. Jacek Kurzępa. Przedstawili oni – za pomocą opisu liczbami – stan Kościoła w Polsce, a następie na ten sam temat głos zabrali pasterze Kościoła – bp Wojciech Polak, bp Edward Dajczak oraz bp Tadeusz Lityński. Także w sesji popołudniowej uczestnicy kongresu mieli okazję wysłuchać o. Antonello i o. Enrique, którzy tym razem podjęli temat „Nowa Ewangelizacja w praktyce wspólnot Przymierza Miłosierdzia – praktyczny wymiar ewangelizacji”. Po 19.00 w namiocie kongresu rozpoczął się koncert organowy Jana Mroczka – dla mieszkańców Kostrzyna. Śpiew i uwielbienie, a następnie praca w grupach zakończyły sesję wieczorną.

M. J. – Zespół Prasowy Kongresu

Źródło: http://nowaewangelizacja.org/depesza-prasowa-kongres-sobota-niedziela/